Když se řekne lukostřelba

Někdo si představí dětství, kdy jako indián střílel z ohnutého klacku, jiný má před očima olympiádu, kde lukostřelci, vybaveni nejmodernější technikou, střílí do terčů na přeplněných stadionech.

3D LUKOSTŘELBA je jiná, je výjímečná!

Tento dynamicky se rozvíjející sport, který představuje spojení lukostřelby a pohybu v někdy i poměrně náročném terénu se provozuje na takzvaných 3D lukostřeleckých parkurech. Jedná se o stezku umístěnou ve volné přírodě, ideálně v lese, na které se nachází zpravidla okolo třiceti stanovišt s 3D zvířecími figurínami v životní velikosti s vyznačenými zásahovými zónami o různých bodových hodnotách. 3D terče jsou vyráběny z kvalitních pěnových materiálu a vydrží řádově stovky zásahů. Délka takovéto stezky se běžně pohybuje v rozmezí přibližně od 1,5km až do 4 km. Jednotlivá stanoviště jsou označena čísly a takzvanými metami, tedy dřevěnými kolíky, od kterých střelec dle svého věku a kategorie luku na jednotlivé terče střílí. Ve 3D lukostřelbě se používají prakticky všechny typy luků.

IMG 2715

Od primitivních celodřevěných luků, které si mnohdy nadšenci pro tento typ luků i sami vyrábí, přes tradičně vyhlížející luky dlouhé a reflexní ve kterých jsou dnes však běžně použity moderní materiály jako je například karbonové vlákno, až po supermoderní kladkové luky. Ve 3D lukostřelbě jsou pravidelně pořádány prestižní mezinárodní soutěže jako je mistrovství světa a Evropy. V české republice se 3D lukostřelbě věnuje aktuálně asi třicet lukostřeleckých klubů sdružených ve svazu české 3D lukostřelby www.3darchery.cz.

IMG 3165

Přes poměrně vysoký počet klubů věnujících se tomuto krásnému sportu 3D lukostřelba zdaleka nezažívá takový boom jako je tomu u našich západních sousedů, kde se tomuto sportu věnují ať na sportovní či rekreační úrovni řádově desetitisíce, možná statisíce lidí. Jedním z důvudů je poměrně vysoká investice do vybavení 3D lukostřeleckého okruhu a zároveň jeho náročnost na samotný prostor. V tomto ohledu je naprostou velmocí v Evropě Rakousko, kde se dnes nachází okolo 170ti veřejně přístupných parkurů. Významnou roli v tomto sehráli v Rakousku majitelé pozemků, ať už soukromníci, tak i obce a stát kteří svým vztřícným přístupem umožnili vznik velkého množství lukostřeleckých areálů a to mnohdy i ve skutečně panenské přírodě chráněných oblastí Alp. Začít s tímto typem lukostřelby můžete v každém věku. Na závodech se běžně setkávají střelci s věkovým rozdílem vyšším než půl století.

Díky tomu, že tento sport je relativně finančně nenáročný, lze jej prakticky celoročně provozovat ve volné přírodě a je výborným odreagováním od každodenního stresu dnešní doby si nachází stále více příznivců a to napříč všemi společenskými i věkovými vrstvami.